یافته‌های تازه در مورد بیماری ام‌اس

26 فروردین 1398
یافته‌های تازه در مورد بیماری ام‌اس

در فصل گرما، بیماران مبتلا به ام‌اس بیشتر رنج میبرند ، دلیل این امر باید کمبود ملاتونین باشد. مولتیپل اسکلروز یا ام‌اس یا تصلب بافت چندگانه یک بیماری خودایمنی است که در آن غلاف‌های ایمنی میلین آسیب می‌بینند. سلول‌های آسیب‌دیده در مغز و نخاع هستند و عواقب ناشی از بیماری می‌توانند بسیار متفاوت باشند از اختلال بینایی و خستگی گرفته تا فلجی و اختلالات حسی در دست و پا

عوامل محیطی نیز بر روند بیماری تأثیر می‌گذارند. مطالعات نشان داده است که نور تأثیرگذار است و بیماران در بهار و تابستان رنج بیشتری نسبت به پاییز و زمستان می برند. لوتسزهارمس، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه شریته برلین می‌گوید که این موضوع به دلیل اختلال در میزان ملاتونین است ، هورمونی که درغده صنوبری تولید می‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری بدن کمک می‌کند مقدار ملاتونین تولید شده به طورعمده بستگی به میزان نور دارد. اگر هوا روشن باشد و خورشید بتابد، تولید ملاتونین کاهش می‌یابد. بنابراین در تابستان میزان ملاتونین بدن اکثر مردم پایین‌تر از زمستان است.

در مبتلایان به ام‌اس برخی از سلول‌های سیستم ایمنی بدن یعنی لنفوسیت‌های تی به صورت نادرست هدایت می‌شوند. یعنی به جای پشتیبانی از دستگاه ایمنی، بافت بدن را به  یک موجود خارجی بیماری‌زا معرفی و به آن حمله می‌کنند.

هارمس می‌گوید به نظر می‌رسد که بالا بودن سطح ملاتونین در بدن فعالیت این سلول‌های مضر را کاهش می دهد. پژوهشگران همچنین نشان داده‌اند که تزریق روزانه پنج میلی‌گرم از این هورمون به مدت ۹۰ روز سبب شده است که بیماران مبتلا به ام‌اس حال عمومی بهتری داشته باشند.

با این حال برای بررسی اثر ایمنی این هورمون نیاز به پژوهش‌های دقیق‌تری بر روی انسان وجود دارد. استفاده از این هورمون برای بیماران مبتلا به ام‌اس که از بی‌خوابی رنج می‌برند گزینه‌ای خوبی ا‌ست. هارمس می‌گوید این روش درمانی باید با پزشک معالج مطرح شود.

در حال حاضر ۱۶ نوع دارو برای درمان بیماری ام‌اس وجود دارد. با توجه به این که هیچ فاکتور مشخصی برای ابتلا به این بیماری وجود ندارد بنابراین برنامه درمانی ویژه برای هر بیمارارائه نمی‌شود. در واقع تنها تفاوت بین بیماران تعداد و شدت حملات است، که می‌تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد.

دکتر توماس برگر، متخصص مغز و اعصاب و سرپرست کلینیک ام‌اس شهر اینسبروک اتریش می‌گوید: ما نمی‌توانیم بیماری را درمان کنیم. هدف‌مان این است که حملات را متوقف کنیم. داروهای فعلی به طور متوسط روی ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران درست عمل می‌کنند بنابراین داروی جدید نیاز نداریم. آن چه کم داریم یک درمان طبقه‌بندی‌شده و منظم است که بر اساس آن بتوانیم به هر بیمار یک نحوه‌ی درمان پیشنهاد کنیم.

دکتر برگر افزود که در ۲۵ سال گذشته حساسیت بر روی بیماری در افکار عمومی افزایش یافته و بنابراین تشخیص بیماری در بین افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال نیز بیشتر شده است. او تأکید کرد که افزایش شیوع بیماری در کشورهای خاورمیانه، جهان عرب و نیز آمریکای جنوبی از مواردی‌ است که باید مورد توجه قراربگیرد.

شمار زنان مبتلا به بیماری ام‌اس در جهان، چهار برابر مردان مبتلا به این بیماری است

دیدگاه کاربران

زاهدی اول 14 اردیبهشت 1398
چه جالب